Altaylı: Sağlık Bakanlığı, TÜİK’le benzer bir tutum içinde ve gayet başarılı

"Halkın vurdumduymazlığı ve umursamazlığı bir vaka kabul. Ama bu umursamazlığın altında devleti yönetenlerin sorumsuzluğu da yatmıyor mu"

Fotoğraf: AA

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Sağlık Bakanlığı’nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) rakamlarında ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile benzer bir tutum içinde olduğunu söyledi.

Altaylı, bugünkü köşe yazısında Kovid-19 salgının Avrupa’daki yükselişine dikkati çekti ve Türkiye’de gerçek rakamların bilinmediğini ifade etti:

 Covid 19 salgını dünyada aldı başını gidiyor. Fransa, Almanya, İspanya, İtalya ilkbahardaki hasta sayılarını aştı. Her gün yeni rekorlar kırıyorlar. Türkiye ise sayıları büyük bir başarı ile 2000’in altında tutuyor! Sağlık Bakanlığı, TÜİK’le benzer bir tutum içinde ve gayet başarılı! İşin özü gerçek sayıları biz bilmiyoruz. Artan sayılar Avrupa’da büyük panik yarattı bile. Merkel vatandaşlarına dikkat çağrısında bulundu ve ekstra önemler almaya başladı. Fransa’da pek çok bölgede akşam sokağa çıkma ve 10 kişiden fazla bir araya gelme yasakları uygulanıyor. İngiltere’de önlemler ve yasaklar arttırıldı. Daha da arttırılacak. Herkes 2. dalgayı konuşuyor. Tek teselli bu dalgada ölüm oranlarının daha düşük olması.

Türkiye’de henüz yeni önlemler alınmadığına ama bunun sürekli gündemde olduğunu söyleyen Altaylı, şu ifadeleri kullandı:

Türkiye’de ise sürekli olarak “Belki de alınacak” önlemlerden söz ediliyor ve top sürekli halka atılıyor. Halkın vurdumduymazlığı ve umursamazlığı bir vaka kabul. Ama bu umursamazlığın altında devleti yönetenlerin sorumsuzluğu da yatmıyor mu!

TÜİK, özellikle işsizlik ve enflasyon rakamları konusunda gerçek bilgileri vermediği iddiasıyla muhalefet tarafından sıkça eleştiriliyor.

 

Habertürk, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU