İspanya'da son 3 günde 31 binden fazla yeni vaka tespit edildi

Ülkede toplam vaka sayısı 748 bin 266'ya, toplam can kaybı sayısı 31 bin 411'e yükseldi

Fotoğraf: Reuters

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tekrar yükselişe geçtiği İspanya'da son 3 günün vaka ve can kaybı sayıları açıklandı.

Sağlık Bakanlığı, son 3 günde 31 bin 785 kişide daha virüs tespit edildiğini ve toplam vaka sayısının 748 bin 266'ya yükseldiğini kaydetti.

Ayrıca cuma gününden bu yana Kovid-19 kaynaklı 179 ölüm görüldüğü, son 7 günde ise 359 kişinin hayatını kaybettiği ve toplam sayısının 31 bin 411'e çıktığı kaydedildi.

Ülkedeki yeni vakaların yaklaşık 3'te 1'i Madrid'de tespit edilirken, onu, Navarra, Rioja, Castilla La Mancha, Murcia, Castilla y Leon ve Aragon özerk bölgeleri takip ediyor.

Salgına karşı önlemlerin artırıldığı İspanya'da 91 belediyede kısmi karantina veya serbest dolaşıma kısıtlama uygulanıyor.

Kovid-19 vakalarının odak noktası olan 6,5 milyon nüfuslu Madrid özerk bölgesinde 1 milyon kişiyi etkileyecek şekilde serbest dolaşıma kısıtlama getirildi.

Sağlık Bakanı Salvador İlla, salgının kontrol altına alınması için Madrid'de genel karantina uygulanması gerektiğini savunurken, Madrid yerel yönetime ise ekonomik sebeplerden bunun imkansız olduğunu belirtiyor.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU