Türkiye'nin ilk pandemi hastanesi Heybeliada Sanatoryumu, Diyanet'e devrildi: İslami Eğitim Merkezi kurulacak

Atatürk emriyle veremle mücadele için kurulan ve Türkiye'nin ilk pandemi hastanesi unvanına sahip olan Heybeliada Sanatoryumu Diyanet'e devrildi. Devredilen bina ve arazide İslami Eğitim Merkezi kurulacağı öğrenildi

Heybeliada'da bulunan sanatoryum yıllarca binlerce verem hastasına şifa verdi / Fotoğraf: Wikipedia

Bir zamanlar Türkiye’de çok yaygın olan ve “Verem” adıyla da bilinen tüberkülozla mücadele etmek amacıyla Atatürk’ün emriyle Heybeliada’da uzun dönemli hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılan ve “sanatoryum” adı verilen bir hastane kurulmuştu.

Geniş bir arazi üzerine kurulan ve temiz havası nedeniyle birçok verem hastasına iyi gelen Heybeliada Sanatoryumu’nda Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve edebiyatçı yazar Rıfat Ilgaz gibi birçok ünlü isim de tedavi gördü.

Ancak bu hastane 2005 yılında Sağlık Bakanlığı’nca kapatıldı. 250 personeli de Süreyyapaşa Eğitim Hastanesi'ne devredildi.

Sözcü’den Yavuz Alatan’ın haberine göre CHP'li Umut Oran, 100'ü doktor 250 personeli ve 660 yatağı bulunan hastanenin akıbeti konusunda CİMER'e sorular yöneltti.

“Hazır hastane arazisini kullanmamak büyük yanlış”

CİMER'den gelen cevapta, “105 ada 1 parsel numaralı taşınmazın, Diyanet İşleri Bakanlığı adına tahsisli olduğu anlaşılmıştır” denildi.

Oran, yaptığı değerlendirmede “1924'te kurulan ve verem, akciğer hastalıkları, göğüs cerrahisi konusunda uzmanlaşmış, 80 yıl Türk Milleti'ne hizmet vermiş bir hastaneyi kapatıp, arazisini Diyanet'e devretmek ulusal çıkarlarımıza uymuyor. Atatürk Havalimanı'nın, milyarlık pistlerini kırarak pandemi hastanesi yapmaya çalışıp öbür yandan hazır hastane arazisini kullanmamak büyük bir yanlış. Ne yazık ki coronayla mücadelede akıl ve bilim yok. AKP iktidarı, yüzyılın salgını ve ekonomik kriziyle karşı karşıyken var olanı kullanmak yerine, mevcudu yok edip savurganlık yapıyor.

 

Gül: Heybeliada Sanatoryumu'nun belediyemize tahsisini, istedik kabul edilmedi

Bu arada konuyla ilgili Twitter hesabından bir açıklama yapan Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül şöyle konuştu:

Ülkemiz büyük bir salgından geçerken cumhuriyetimizle yaşıt Heybeli-Sanatoryum'un, sağlık faaliyeti için belediyemize tahsisini istedik. Kabul edilmedi. Maalesef başka bir tercih yapıldı. Bu tercihten vazgeçilmeli. Karar vericileri, kararlarını değiştirmeye davet ediyoruz.


 

Independent Türkçe / Sözcü

DAHA FAZLA HABER OKU