Irak'ta şubat ayından bu yana kaydedilen en yüksek vaka sayısı: 3 bin 346 kişi daha koronavirüse yakalandı

Ülkede ilk kez son 24 saatte Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 3 bini aşarken 70 kişi daha virüs nedeniyle yaşamını yitirdi

Fotoğraf: AA

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vakaların önüne geçemeyen Irak’ta son 24 saatte tespit edilen vakalar rekor kırdı.

Şubat ayından bu yana ilk kez günlük vakalar 3 bin sınırını aşarak, 3 bin 346’ya yükseldi.

Irak Sağlık ve Çevre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kovid-19 salgınında 70 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ülke genelinde can kaybının 4 bin 741'e ulaştığı belirtildi.

Açıklamada, ülkede 3 bin 346 kişide daha virüs tespit edildiği, böylece vaka sayısının 124 bin 609'a çıktığı ifade edildi.

Bakanlık, iyileşenlerin sayısının da 87 bin 434'e ulaştığı bilgisini paylaştı.

Bugünkü vaka sayısının, ülkede virüsün görüldüğü şubat ayından bu yana kaydedilen en yüksek rakam olduğu ifade edildi.

Vaka sayılarının artmaya devam ettiği Irak'ta 8 Ağustos'a kadar devam edecek bayram tatili süresince sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Ülkedeki camiler ve diğer ibadet yerleri de Kurban Bayramı boyunca kapalı olacak. 

Dünyada son durum

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve yayılan Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı, dünya genelinde 17 milyon 500 bine yaklaştı.

Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesine göre, dünya genelinde virüs nedeniyle 677 bin 137 kişi öldü.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU