İBB, haciz yollayan şirkete dövizi Türk lirasına çevirerek ödeme yapan Vakıfbank'ın kazandığı ihaleyi iptal etti

İBB personelinin maaş alacağı bankanın belirlenmesi için yapılan ihaleyi Vakıfbank kazanmıştı. Ancak ihale, evrak eksikliği gerekçesiyle iptal edildi. Yeni ihale bugün yapılacak ve personele en çok promosyon ödemesi yapacak olan banka ihaleyi kazanacak

Görsel: Independent Türkçe

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), metro inşaatı için ayrılan döviz cinsinden parayı, AK Parti döneminden kalan alacağı nedeniyle haciz işlemi yaptıran Met-Gün İnşaat'a Türk Lirası'na çevirerek ödeyen Vakıfbank'la anlaşmasını sonlandırıyor. 

Personele en çok promosyonu veren ihaleyi kazanacak

İBB personelinin maaşını aldığı Vakıfbank, gelecek 3 yıl için maaş ödemelerine yönelik açılan ihaleyi kazanmıştı. Ancak ihale, evrak eksikliği gerekçe gösterilerek iptal edildi.Personelin maaş ödemesinin yapılacağı banka, bugün yapılacak ihaleyle tekrar belirlenecek. Belirlenen sürede personele en çok promosyon verecek olan banka, ihaleyi kazanacak.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Metro parasını haczeden asfalt şirketine ödeme yapılmıştı

İBB personelinin büyük çoğunluğunun maaşlarını aldığı Vakıfbank'ın, Met-Gün İnşaat'a yaptığı 565 milyon liralık ödeme, belediye yönetimi tarafından kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle eleştirilmişti. 

5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 15. Maddesi'nde şu ifadeler yer alıyor:

Belediyenin proje karşılığı borçlanma yoluyla elde ettiği gelirleri, şartlı bağışlar ve kamu hizmetlerinde fiilen kullanılan malları ile belediye tarafından tahsil edilen vergi, resim ve harç gelirleri haczedilemez.

Yurt dışından alınan kredilerin bekletildiği hesaplara yapılan işlemle birlikte, İstanbul'da metro yatırımı için ayrılan kaynak, geçmiş dönem yapılan asfalt çalışmalarına gitmiş oldu. 

Bağış ve Hamidiye Su gerilimi

Met-Gün İnşaat'a yapılan ve kanuna aykırı olduğu belirtilen ödeme, İBB ile Vakıfbank arasındaki ilk gerilim değil.

Koronavirüs salgınında ihtiyaç sahiplerine yardım için toplanan bağışlar, İBB'nin Vakıfbank hesabına yatırılmıştı.

Ancak İçişleri Bakanlığı hesaplara bloke koydurmuş, Vakıfbank da toplanan bağışların kullanılmasına izin vermemişti.

Ayrıca, Ekrem İmamoğlu göreve geldikten sonra, bir çok kamu kuruluşu, İBB'ye ait Hamidiye Su ile yapılan anlaşmayı iptal etmişti.

Anlaşmayı iptal eden kurumların arasında Vakıfbank da yer alıyordu.


 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU