BM: Pandemi, biyolojik terörizm gibi yeni terör saldırılarına karşı zayıf noktalarımızı gösterdi

Guterres, terörün de virüs gibi sınır tanımadığını söyleyerek bu sorunun ancak ortak hareketle çözülebileceğini vurguladı

Fotoğraf: AA

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının dijital teknolojinin kötüye kullanılması, siber saldırılar ve biyolojik terör gibi yeni terör saldırılarına karşı zayıf noktaları gösterdiği uyarısında bulundu. 

Guterres, BM terörle mücadele haftası kapsamında yaptığı konuşmada, IŞİD, El-Kaide ve bağlantılı gruplarla, Neonaziler, beyaz ırkın üstünlüğünü savunanlar ve diğer nefret gruplarının bölünme ve yerel çatışmalardan çıkar sağlamaya çalıştığına dikkati çekti. 

IŞİD’in hala Suriye ve Irak'ta yeniden yapılanmaya çalıştığını belirten Guterres, "Pandemi, dijital teknolojinin kötüye kullanılması, siber saldırılar ve biyolojik terörizm gibi yeni terör saldırılarına karşı zayıf noktalarımızı gösterdi" dedi. 

İstihbarat paylaşımı

Guterres, “terörün de virüs gibi sınır tanımadığının” altını çizerek bu sorunun ancak ortak hareketle çözülebileceğini vurguladı ve istihbarat paylaşımına gerek duyulduğunu söyledi. 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU