Trump’ın yürüyeceği yoldaki göstericilere sert müdahale

ABD Başkanı, müdahaleden hemen önce "Biz dünyadaki en harika ülkeyiz ve bu ülkeyi her zaman güvende tutacağız" ifadelerini kullandı

Fotoğraf: Reuters

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Beyaz Saray'dan, dün akşam düzenlenen protestolar sırasında kundaklanmaya çalışılan St. Johns Kilisesi'ne gitmek için yürüyeceği yoldaki göstericilerin polisin sert müdahalesi ile dağıtılması, kamuoyunda tepkilere neden oldu. 

ABD'de, siyahi George Floyd'un öldürülmesinin ardından düzenlenen protestolar şiddetleniyor.

Trump, Beyaz Saray'da yaptığı konuşmanın ardından, elindeki İncil ve kabinesinden bazı üyelerle yürüyerek, Washington DC'de dün akşam bir grup protestocu tarafından kundaklanmaya çalışılan Beyaz Saray yakınlarındaki yaklaşık 200 yıllık tarihe sahip St. Johns Kilisesi'ne gitti. 

2.PNG
Fotoğraf: Reuters


Kilisenin içine girmeyen ve önünde elindeki İncil'i havaya kaldırarak konuşan Trump, "Biz dünyadaki en harika ülkeyiz ve bu ülkeyi her zaman güvende tutacağız" dedi. 

Trump, Kilisenin önünde yanında bulunan kişilerle basına poz verdikten sonra tekrar geniş güvenlik önlemleri altında Beyaz Saray'a yürüyerek döndü. 

Trump'a ziyaretinde, Adalet Bakanı William Barr, Savunma Bakanı Mark Esper, Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, Özel Kalem Müdürü Mark Meadows ve Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany eşlik etti. 

33.PNG
Fotoğraf: Reuters


Biber gazı ve ses bombası

Trump'ın Beyaz Saray'dan çıkmasından önce güzergah üzerindeki Lafayette Park'ta bulunan protestocuların, güvenlik güçlerince biber gazı ve ses bombası ile dağıtılması ise Amerikan kamuoyunda tepkiye yol açtı. 

2020-06-01T225922Z_1_LYNXMPEG50373-OCATP_RTROPTP_3_CNEWS-US-MINNEAPOLIS-POLICE-PROTESTS-min.JPG
Fotoğraf: Reuters


Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Judd Deere gelen tepkiler üzerine yaptığı açıklamada, saat 19.00'da başlayan sokağa çıkma yasağına dakikalar kalması nedeniyle bölgede güvenlik önlemlerinin genişletildiğini belirterek, "Müdahale edilmeden önce göstericilere 3 kere dağılmaları için uyarı anonsu yapılmıştır." dedi. 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU