Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Öztürk uyardı: Sessiz taşıyıcılarla ufak bir temas hastalığı tüm aileye bulaştırabilir

Prof. Dr. Öztürk, koronavirüs salgınına karşı bayram süresince alınan tedbirler konusunda en ufak bir kural ihlalinin sıkıntılı sonuçlar yaratabileceğini belirtti

Fotoğraf: AA

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, Ramazan Bayramı sürecinde ev ziyareti yapmanın ve bayramlaşmanın tehlikesi konusunda uyarılarda bulundu.

Hürriyet gazetesinden Fulya Soybaş'a konuşan Öztürk, "Hepimiz isteriz büyüklerimizle kucaklaşalım, küçükler gelsin, elimizi öpsün ama unutmayalım ki salgınla mücadele ettiğimiz önemli günlerden geçiyoruz” dedi.

Öztürk, bayram sürecinde sabırlı olunması gerektiğini ifade ederek, “Geçmiş bayramlardaki muhabbetin, hürmetin gelecek bayramlara taşınması adına bu bayram hepimize fedakarlık düşüyor” ifadelerini kullandı.

En ufak bir kural ihlalinin sıkıntılı sonuçlar yaratabileceğini belirten Öztürk şunları kaydetti:

Dünya genelinde 65+ en çok kaybın yaşandığı grup oldu. Türkiye’de 2 aydır sokağa kısıtlı olarak çıkabiliyorlar. Bu sayede onları korumayı başardık. Bayram vesilesi ile ‘hürmet göstereceğiz’ diye ev ziyareti yapmak, sarılmak-el öpmek onların hayatını riske etmek demektir. Çünkü özellikle gençler arasında asemptomatik denilen ‘sessiz taşıyıcılar’ var. Virüs taşıdığından kendinin bile haberi olmayan, kendini sağlıklı sanan bu kişiler ile yaşanacak en ufak bir temas tüm aileyi hasta edebilir. O nedenle bu bayramın adı haydi gelin fedakârlık bayramı olsun

 

Independent Türkçe

 

DAHA FAZLA HABER OKU