Akif Beki: İktidar, destekçileri tarafından neye alet edildiğinin farkında değil gibi

"İmamoğlu’na, Erdoğan’la aynı suçtan soruşturma açtırılması tesadüf mü? Paralel bir mağduriyet hikayesinin pişirildiğine dair burunlarına hiç mi koku gelmiyor?"

Fotoğraf: Twitter

Karar gazetesi yazarı Akif Beki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 23 Nisan’da hazırlattığı bir broşürde yer alan görseller üzerinden devam eden tartışmayı köşesine taşıdı.

Beki, “Paralel hikaye yazma planı olmasın!” başlıklı köşe yazısında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hapse girmesine sebep olan yasadan dolayı yargılanmasına yönelik bir kampanya başlatıldığını söyledi ve “İktidar, destekçileri tarafından neye alet edildiğinin farkında değil gibi” yorumunu yaptı.

Beki, şunları yazdı:

Çocuklar için bir 23 Nisan kitapçığı hazırlatmış belediye. Demokraside inanç özgürlüğünün güzelliğine örnek olarak çizilen görsele, Alevi dedesi de koydurmuş. Toplumdaki inanç gruplarını temsilen imam, papaz ve hahamla birlikte.

Dedeyi onlarla yan yana oturtarak Aleviliği ayrı din gibi gösterme suçu işlemişler meğer.

Din, mezhep belirtilmiyor o görselde. Farklılıkların bir arada birbirine karışmadan yaşayabildiği sisteme vurgu yapılıyor. Hangisi din, hangisi mezhep tartışmasına değil. 

Fakat figürlerin üstüne oklarla İslamiyet, Yahudilik, Alevilik ve Hristiyanlık vurgusu ekleyip, aslıymış gibi dolaşıma soktular. 

Üstünde oynayanlar; İmam, haham, dede ve papaz  yazabilirlerdi oysa. Anlatılmak istenenle de daha uyumlu olurdu. O versiyonu provokatif bulmadılar demek ki.

Halkı yalanlarla kin, ayrımcılık ve düşmanlığa kışkırtanlar şu halde kim oluyor sorusunu, koyalım bir kenara. 

Tesadüf mü!..

Paranoyanın, komploculuğun, işkillenmenin dibini sıyıranlardan bunu sormalarını beklemez misiniz?

İktidar medyasında, uygun STK temsilcileri seçilip Alevilik adına konuşturuluyor. İmamoğlu, emperyalizmden ve Kraliçe’den akıl alıp ümmeti bölmekle, çatıştırmakla suçlanıyor. 

Sokağa çıkma yasağı biter bitmez koşup savcılığa suç duyurusunda bulunacaktı pirelenenler. Sabırsızlanıyorlardı.

Erdoğan zamanında 312. Madde’ydi, şimdi aynı ‘suç’lar için 216. Madde kullanılıyor.

CHP’li başkanların ayrı yardım kampanyası düzenlemesi tesadüf değildi. Şüpheciler, anında paralel devlet girişimi kokusu alıyorlardı da...

İmamoğlu’na, Erdoğan’la aynı suçtan soruşturma açtırılması tesadüf mü? Paralel bir mağduriyet hikayesinin pişirildiğine dair burunlarına hiç mi koku gelmiyor?

 

Karar, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU