Vaka sayısında ilk beşte bulunan Almanya’da can kaybı 4 bini geçti

Dünyada Kovid-19 vaka sayısında beşinci sırada bulunan Almanya can kabının azlığı ile dikkati çekiyor. 138 binin üzerinde vaka belirlenen ülkede ölü sayısı 4 bini geçti. 165 vaka ile dördüncü sırada bulunan Fransa’da ise can kaybı 18 bine dayandı

Fotoğraf: Reuters

Almanya, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında istatistikleri ile dikkati çekiyor. En çok  Kovid-19 vakasının belirlendiği 5. ülke olan Almanya, can kaybı sıralamasında ise 8. basamakta yer alıyor.

Son 24 saatte 3 bin 382 yeni hastanın belirlendiği ülkede vaka sayısı 138 bin135’e yükseldi.

Benzer vaka sahibi ülkelere göre düşük ölü sayısı ile dikkati çeken Almanya’da son 24 saatte 289 hasta hayatını kaybetti. Toplam can kaybı 4 bin 93’e çıktı.

Kovid-19 teşhisi konulduktan sonra iyileşenlerin sayısı ise 72 bin 600 oldu.

 

rrr.JPG
Fotoğraf: Reuters

 

Merkel’den DSÖ’ye destek

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede uluslararası iş birliği çağrısında bulundu.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Merkel'in, G7 ülkeleri liderlerinin video konferans yoluyla düzenlediği toplantıya katıldığını belirtti.

Seibert, G7 dönem başkanlığını yürüten ABD'nin çağrısıyla yapılan toplantının gündeminin, Kovid-19 salgını olduğunu kaydetti.

Şansölye Merkel'in, toplantıda, pandeminin sadece güçlü ve koordineli verilecek uluslararası cevapla atlatılabileceğini vurguladığını aktaran Seibert, Merkel'in bu bağlamda Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Salgına Hazırlık İnovasyonları Koalisyonu (CEPI), Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI) ve AIDS, Tüberküloz ve Sıtmayla Mücadele Küresel Fonu (GFATM) gibi başka partnerlere de "tam desteğini" ifade ettiğini belirtti.

Seibert, Merkel'in Kovid-19'la mücadele kapsamında Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in inisiyatifiyle 4 Mayıs'ta video konferans yoluyla düzenlenecek bağış konferansını da memnuniyetle karşıladığını vurguladı.

 

afp.jpg
Fotoğraf: AFP​​​​​​​

 

Trump, DSÖ'ye sağlanan fonu durdurmuştu

ABD Başkanı Donald Trump, DSÖ'nün Çin için çalıştığını ve salgın konusunda ihmalkar davrandığını iddia ederek, ABD'nin örgüte sağladığı fonu askıya aldığını duyurmuştu.

 

Independent Türkçe, AA

 

DAHA FAZLA HABER OKU