El. Venizelos yolcularından 65 Türk vatandaşında koronavirüs tespit edildi

Yunanistan'da karantinaya alınan El. Venizelos’un şirketi, kendilerine herhangi bir Kovid-19 vakası bilgisi verilmediğini açıkladı. Yunan Bakan Hardalias ise yolcularda virüse rastlandığını, hastalardan 65'inin Türk olduğunu duyurdu

Fotoğraf: AA

Yunanistan’ın Pire Limanı’nda bulunan ve yolcu ve mürettabatında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiği gerekçesiyle karantina altına alınan El. Venizelos kruvaziyerinin bağlı olduğu şirket, gemide Kovid-19 hastası olmadığını ve bu konudaki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Kruvazierin bağlı olduğu Amerika Florida merkezli “Miray İnternational” ve “Miray Cruises” gemicilik şirketinden yapılan açıklamada, “Gerek Yunan sağlık makamlarınca gerekse de gemi armatörü tarafından şirketimize yapılan herhangi bir Kovid-19 vakası olduğuna dair bir bilgilendirme ve teyit olmamıştır” ifadelerine yer verildi.

2 kronik hasta hastaneye sevk edildi

Açıklamada, gemideki şirket temsilcilerinden biri İsviçre vatandaşı ve diğeri Endonezya vatandaşı olan 2 kişide kronik akciğer ve pnömotoraks rahatsızlığı şikayetleri üzerine, şirketin talebiyle gemiye gelen sağlık ekiplerinin tüm personele yaptığı Kovid-19 testi sonuçlarının negatif çıktığı belirtildi.

Hastalanan iki kişinin Atina'da hastaneye sevk edildiği ve gemide bulunan diğer personelin hiç birinde sağlık problemi bulunmadı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Şu anda gemimizde bulunan mevcut personelimizden sağlık problemi olan kimse bulunmamakla beraber düzenli olarak gemi yönetimi ve sağlık ekipleri tarafından yakından kontrolleri sağlanmaktadır. Gerek Türk makamları gerekse iletişimde olduğumuz diğer ülke konsoloslukları ile düzenli olarak bilgi paylaşımında bulunulmakta ve bu bağlamda desteklerini görmekteyiz. Son birkaç gündür uluslararası medyada çıkan ve hiçbir dayanağı olmayan gerçek dışı haberler gerek personelimizi gerekse ailelerini üzmekten maalesef ileri gitmemektedir.

 

20200403_2_41703480_53619731.jpg
Fotoğraf: AA​​​​​​​

 

Çeşme’den yola çıktı

El Venizelos isimli kruvaziyerin İspanya Cadiz’de gerçekleştirilmesi planlanan Dry-dock operasyonunda kullanılmak üzere kiralandığı kaydedilen açıklamada, 36’sı Yunan mürettebat, 160’ı Türk ve 187’si yabancı olmak üzere toplam 383 kişi ile Çeşme’den hareket ettiği ancak, koronavirüs kapsamında alınan tedbirler nedeniyle geri dönmek zorunda kaldığı aktarıldı.

Açıklamada, salgın nedeniyle Türkiye limanlarına yanaşmasına izin verilmeyen Yunan bandıralı geminin, daha sonra personeli tahliye etmek üzere Yunanistan’ın Pire Limanına yöneldiği bilgisine yer verildi.

65 Türk'te virüs tespit edildi

Şirket 'testleri negatif çıktı' açıklaması yapsa da Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanı Nikos Hardalias yolcular arasında virüse rastlandığını açıkladı. Koronavirüs testi pozitif çıkan mürettebat ve yolcuların tedavilerinin gemide yapılacağını, testleri negatif çıkanların ise Atina'da bir otelde 14 gün süreyle karantinaya alınacaklarını belirten Hardalias, koronavirüs tespit edilen yolculardan 65'inin Türk vatandaşı olduğunu açıkladı.

120 vaka iddiası

Yunan basınındaki haberlerde, El. Venizelos isimli kruvaziyerin İspanya ve Türkiye’deki bazı limanlara uğradıktan sonra Pire Limanı’na geldiği ve içerisinde bulunan 383 kişiden en az 120'sinde Kovid-19 tespit edildiği iddia edilmişti.

Türk firmalar tarafından kiralandığı belirtilen Yunan ANEK şirketine ait geminin, Türkiye-İspanya arasında sefer yaptığı ifade edilmişti.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU