Maske üretimini nasıl artıracaklarını açıklayan Macron: Yıl sonuna kadar tam bağımsızlığımızı sağlamak istiyorum

Fransa Cumhurbaşkanı, “Ulusal egemenliğimizi ve Avrupa’nın egemenliğini yeniden inşa etmeliyiz” dedi

Maske fabrikasında dikkat çekici ifadeler kullanan Macron iki hafta önceki ulusa sesleniş konuşmasında da "Koronavirüse karşı savaştayız" demişti (Reuters)

Angers kentindeki maske üreten bir fabrikayı bugün ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, burada yaptığı açıklamada, ülkede maskelerin hızlı şekilde tüketilmesi nedeniyle sorunlar yaşandığını söyledi. 

Macron, haftalık maske ihtiyacının 4 milyondan 40 milyona çıktığını kaydetti. Koronavirüs salgınından önce stokta 140 milyon maske bulunduğu bilgisini paylaşan Macron, "Milyarlarca ve milyarlarca maskeyi stoklamanın gereği yoktu" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Fransa Cumhurbaşkanı, haftalık 40 milyon maske ihtiyacını karşılamak için Çin'den 1 milyardan fazla maske sipariş edildiğini bildirdi. Kovid-19'la mücadele eden sağlık çalışanlarının yaşadığı maske sorununun çözülmesi için maske üretiminin hızlandırılacağını aktaran Macron, salgından önce haftada 3,3 milyon maske üretildiğini, nisanın sonunda bu sayının 10 milyona çıkacağını belirtti. Michelin, Faurecia, Intermarché gibi bu alanda çalışmayan şirketlerin de eklenmesiyle, üretimi 15 milyona çıkarmaya çalışacaklarını vurguladı. 

Macron, küresel piyasalarda benzeri görülmemiş bir gerginliğin olduğunu ve Fransa’nın iç üretimi artırarak kendine yeterli hale gelmesi gerektiğini ifade etti. Maske konusunda yıl sonuna kadar dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak istediklerini şu ifadelerle dile getirdi:

Yıl sonuna kadar tam bağımsızlığımızı sağlamak istiyorum. 
Ulusal egemenliğimizi ve Avrupa’nın egemenliğini yeniden inşa etmeliyiz. 
Bu kriz bazı mallar ürünler ve malzemelerin stratejik karakterinin, Avrupa’nın egemenliğini gerektirdiğini bize öğretti.

Mayıs ayının ortalarına kadar 10 bin solunum cihazı üretmeyi hedeflediklerini ifade eden Macron, maske sorunu nedeniyle hükümeti eleştirenlere tepki gösterdi:

Bir savaşı kazanmamız için dayanışma içerisinde olmamız gerekiyor. Henüz savaşı kazanmamışken, yargılamaya çalışanların sorumsuz şekilde davrandıklarını düşünüyorum. Hesap sorma zamanı sonraya bırakılmalı.

Ülkede, Kovid-19'la mücadele eden ve virüs tespit edilenlere tedavi uygulayan doktor ve hemşireler, bir süredir maske ve tıbbı malzeme yetersizliği konusunda şikayetlerini dile getiriyor.

Sağlık çalışanları avukatı Fabrice Di Vizio, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanı Olivier Veran'a tepki göstererek, "Acil servisinde çalışan bir doktor arkadaşım yoğun bakımda ve durumu iyi değil. Bu, sizin hatanız. Başından beri maskesi yok ve başına gelecekleri bekliyordu. Bu bir skandal" ifadelerini kullanmıştı.


AA, Reuters, AFP

DAHA FAZLA HABER OKU