İtalya’dan AB'ye koronavirüs eleştirisi: İstediğimiz yardımın veto edilmesi birliğin geleceğini riske attı

İtalya Başbakanı Conte, AB’yi ülkesine gerekli yardımı yapmadığı için eleştirerek, “Bu, ekonomik ve sosyal alanlarda patlayan bir sağlık krizidir. Bu, tüm Avrupa için tarihi bir meydan okumadır” dedi

Fotoğraf: AFP

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tüm dünyada etkisini gösterirken, salgından en çok etkilenen ülkelerin başında İtalya geliyor.

Son verilere göre, İtalya’da vaka sayısı 97 bin 689’a yükselirken, 10 bin 779 kişi de hayatını kaybetti.

Salgının yayılımını durdurmak için sokağa çıkma yasağı dahil birçok tedbir alan ülke, sağlık kapasitesinin yetersizliği ve ekonomik sorunlarla da mücadele ediyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İtalya Başbakanı Conte, AB’yi eleştirdi

İspanya'nın El Pais gazetesine demeç veren İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, bu krizden çıkmak için gereken "ekonomik dayanışmayı" henüz göstermeyen Avrupa Birliği'ni (AB) eleştirerek, "Sorun krizden çıkmak değil, bunu en kısa zamanda gerçekleştirmek." ifadesini kullandı.
 

Giuseppe Conte AA.jpg
İtalya Başbakanı Giuseppe Conte​​​​​​​ / Fotoğraf: AA


Conte, Kovid-19'la bağlantılı en fazla ölümlerin olduğu İtalya ve İspanya başta olmak üzere, özellikle güney Avrupa ülkelerinin AB'den talep ettiği ekonomik yardımın Almanya ve Hollanda tarafından veto edilmesinin Birliğin geleceğini riske attığına dikkati çekti.

"Şu anda Avrupa, tarihi bir maç oynuyor." değerlendirmesinde bulunan Conte, sözlerini şöyle sürdürdü:

Birilerini diğerlerinden daha fazla etkileyen bir ekonomik kriz değil bu. Burada finans sistemleriyle ilgili bir ayrım yok. Bu, ekonomik ve sosyal alanlarda patlayan bir sağlık krizidir. Bu, tüm Avrupa için tarihi bir meydan okumadır. Güçlü bir Avrupacılık ruhuyla, AB'nin bu durumun üstesinden gelmesini, gerçekten umut ediyorum. Eğer bunu başaramazsa... Bakın, vatandaşlarımızın anayasal haklarını sınırlıyoruz ve Avrupa, trajik hataları önleyecek tepki göstermek zorundadır.

“Almanya ve Hollanda eski kafalarla bakıyor”

Şimdilik İtalya ve İspanya ile sınırlıymış gibi gözüken durumun; yakın zamanda diğer AB ülkelerini de etkileyeceğini ifaden eden Conte, Almanya ve Hollanda'yı işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

Bu ülkeler, duruma eski kafalarla bakıyor. Bu, mevcut sağlık ve ekonomik kriz için uygun olmayan bir bakış açısı. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in de benzer bir şekilde söylediği gibi; bu, herkesi etkileyen bir simetrik şoktur. Bu yüzden olağanüstü enstrümanları kullanan güçlü ve üniter bir tepkiyle cevap vermek gerekiyor.

"Avrupa'yı kalbinde hisseden herkes, bu davayı desteklemelidir"

Conte, İtalya'nın AB'den "kamu borcunu paylaşma gibi bir yardım talep etmediğini, kamu borcunun her ülkenin kendisine ait olduğunu" belirterek, "AB'den sadece, bu ekonomik ve sosyal tsunamiden çıkmayı sağlayacak üniter bir darbe vurma kabiliyeti göstermesini istiyoruz." dedi.  

AB'nin alacağı karara göre vatandaşların Birliğe karşı "daha fazla güven" ya da "tam güven kaybı" yaşayacağının altını çizen Conte, "Avrupa'yı kalbinde hisseden herkes, bu davayı desteklemelidir." çağrısında bulundu.

Conte, AB'nin bu sağlık krizinden başarıyla çıkmaması halinde "Avrupa'daki aşırı sağ partilerin şimdikinden çok daha fazla güçlenmesi riskinin kaçınılmaz olduğunu" kaydetti.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU