İki farklı koronavirüs araştırması: Hastalarının yüzde 40'ı hiç belirti göstermiyor

İzlanda’da yapılan koronavirüs testlerinde, sonuçları pozitif çıkan 218 kişinin yarısında hiç belirti görülmediği kaydedilirken, Japonya’da bir gemide koronavirüs tespit edilen yolculardan yüzde 80'inde de hiçbir semptom görülmediği ortaya çıktı

Fotoğraf: Pixabay

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tüm dünyada hızla yayılırken, bilim dünyası ise salgını durduracak tedavi ve aşı yöntemleri üzerinde çalışıyor.

Sürdürülen çalışmalarda, tedavinin yanı sıra virüsün tam olarak kodlarının çözümlenmesi üzerine de araştırmalar yapılıyor.

Konunun uzmanları hastalığın belirtileri üzerine yaptıkları açıklamalarda, koronavirüsün her kişide farklı semptomlar gösterdiğini ifade ediyor.

Çok sayıda uzman, hastalık belirtisi hiç olmayan ya da az olan virüs taşıyıcısı insanların, farkında olmadan başkalarına da bulaştırabileceğini belirtiyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Yapılan araştırmalarda hastaların büyük çoğunluğu hiç belirti göstermiyor”

İzlanda ve Japonya'da yürütülen iki farklı çalışma, koronavirüs tespit edilen hastaların en az yüzde 40'ında hiçbir belirtinin görülmediği kaydedildi.

Nüfusu 364 bin olan İzlanda'da, sağlık yetkilileri ve "deCode Genetics" şirketince hafta başına kadar 10 bin 300 kişiye yapılan testlerde, 218 kişinin sonuçlarının pozitif çıktığı belirtildi.

Sonuçları pozitif çıkan 218 kişinin yarısında ise Kovid-19’a dair hiçbir belirtinin görülmediği tespit edildi.

İzlandalı epidemiyolog Thorolfur Gudnason, BuzzFeed News'e yaptığı açıklamada, "deCode Genetics'ten alınan ilk sonuçlar, nüfusun küçük bir oranının virüse yakalandığını ve testleri pozitif çıkanların yarısının asemptomatik olduğunu gösteriyor. Testi pozitif çıkanların diğer yarısında da soğuk algınlığına benzer çok hafif semptomlara rastlandı” ifadesini kullandı.

Japonya’daki araştırmalar

Japonya'da da Diamond Princess gemisinde yeni tip koronavirüs tespit edilen yolculardan yüzde 80'inde ya hiçbir semptoma rastlanmadı ya da hafif belirtiler görüldü.

Thejapantimes'ın haberine göre; Kovid-19 pozitif çıkan Diamond Princess yolcularından 104'ü ile yürütülen çalışmanın raporu, Tokyo'daki Sivil Savunma Güçleri Merkez Hastanesince yayımlandı.

Rapora göre, hastaneye kaldırıldıklarında vakaların yüzde 80'inde hiç semptom görülmediği veya hafif semptomlara rastlandığı, yüzde 20'sinde ise yeni tip koronavirüsün ağır belirtilerinin gözlendiği belirtildi. Bu kişilere yapılan bilgisayarlı tomografinin, hiç semptom göstermeyen veya hafif semptomlar görülenlerin yarısının akciğerlerinde virüsün yol açtığı anormallikler tespit edildi.

Çin'de yeni tip koronavirüs testi pozitif çıkan her üç kişiden birinde semptomların görülmüyor olabileceği bildirilmişti.

South China Morning Post'un, Çin hükümetinin gizli belgelerine dayandırdığı haberinde; şubat sonuna kadar Kovid-19 testleri pozitif çıkan 43 binden fazla kişide ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirtilerin gözlenmediği belirtilmişti.

Japonya'da da Hokkaido Üniversitesinde epidemiyolog Hiroşi Nişiura liderliğindeki bir grup bilim insanı tarafından yürütülen çalışmada; Çin'in Vuhan kentinden tahliye edildikten sonra testleri pozitif çıkanların yüzde 30,8'inin asemptomatik olduğu bulgusu elde edilmişti.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU