“AK Parti 6 suç hariç mahkumların tahliyesini Meclis’e getiriyor” iddiası

Türkiye gazetesinde yer alan iddiaya göre Erdoğan, Gül'e "en geç bir hafta içinde durumu ortaya çıkaracak tablo konusunda bir çalışma talimatını verdi"

Fotoğraf: AA

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu, AK Parti’nin koronavirüs dolayısıyla cezaevlerinde bir çalışma başlattığını; cinsel istismar, uyuşturucu, örgütlü suçlar, terör suçları, kasten adam öldürme ve mükerrer suçlar dışındakilerin infaz indirimlerini Meclis’e getireceğini yazdı.

Kayaoğlu’nun haberine göre Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hukukçu kurmayları ile dün  gece bir toplantı gerçekleştirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Haberde toplantıya dair şu ifadeler yer aldı:

Toplantıda, AYM’nin iptal riski ve koronavirüs sebebiyle cezaevlerindeki doluluğun meydana getireceği riskler tartışıldı. Kapsam dışı bırakılan altı suçtan (cinsel istismar, uyuşturucu, örgütlü suçlar, terör suçları, kasten adam öldürme ve mükerrer suçlar) terör hariç diğerlerine de kademeli bir infaz indiriminin getirilmesinin AYM’nin iptal riskini ortadan kaldıracağı görüşü dile getirildi. Düzenlemenin kanunlaşmasından sonra cezaevlerindeki tahliyelerin başlamasının virüsün yayılması riskini düşürebileceği gündeme geldi. Toplantıda, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün, koronavirüs sebebiyle cezaevlerinde alınan tedbirler hakkında da bilgi verdiği öğrenildi. Gül, her ay iki bin kişinin cezaevine girdiğini, dışardan gelenlerin virüs bulaştırma riskine karşı, ayrı yerde tutulacaklarını söyledi. Buna rağmen, virüs bulaşma riskini dikkate alarak tedbirlerin artırıldığını ifade etti. Toplantıda, bazı AK Parti kurmayları “İnsanlar aylardır indirim beklentisi içinde.  Bir de koronavirüs sebebiyle cezaevlerinde basınç oluştu. Altı suç kapsam dışı kalırsa, ilk etapta 31 bin kişi tahliye oluyor. Bu yeterli değil. Cezaevlerindeki basıncı düşürmek, rahatlatmak lazım” görüşünü dile getirdi. Cumhurbaşkanı da dile getirilen görüşleri dinledikten sonra Adalet Bakanı Gül’e, en geç bir hafta içinde durumu ortaya çıkaracak tablo konusunda bir çalışma talimatını verdi.

Haberde ayrıca “AK Parti’nin hukukçuları, cezaevlerinde şu anda 300 bin civarında hükümlü ve tutuklu bulunduğunu, bunların yarısının indirim kapsamı dışında tutulan suçlardan ceza alanlardan oluştuğunu dile getirdi. AK Parti kaynakları, terör hariç, diğer suçlarla ilgili bazı cezaların da indirim kapsamına alınması durumunda, cezaevlerindeki kapasitenin düşeceğini ve rahatlama olacağını bildirdi” deniliyor.

Hükümete yakınlığıyla bilinen Türkiye gazetesinde yer alan iddia aynı zamanda muhalif basında da yer aldı. Cumhuriyet ve Gazete duvaR, af çalışmalarına hız verildiğini belirtti.

 

Türkiye gazetesi, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU