Afganistan'dan dönen 14 Birleşik Krallık askeri intihar etti

Birleşik Krallık hükümeti, geçen sene gazilerin intiharına yol açan risk faktörlerini inceleyecek araştırmalara fon sağlanacağını açıklamışt

Birleşik Krallık Özel Kuvvetleri, Afganistan’ın güneydoğusundaki keşif operasyonundan dönüyor / Fotoğraf: AFP

Afganistan'da savaşan 14 eski Birleşik Krallık askerinin, evlerine döndükten kısa bir süre sonra intihar ettiği ortaya çıktı.

Birleşik Krallık merkezli The Times gazetesine göre son iki ay içerisinde emekli veya halen hizmette olan 14 asker intihar etti.

Savunma Personeli ve Gaziler Bakanı Johnny Mercer, The Times’e verdiği demeçte, Birleşik Krallık gazilerinin gecikmiş travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) geçirdiğini dile getirdi.

Kendisi de eski bir asker olan Mercer, Afganistan'da ‘en kanlı zamanda’ hizmet veren belirli bir birimi içeren son ölümlerden dolayı endişeli olduğunu söyledi.

Bakan, bu ifadeleri ile Birleşik Krallık'ın 2002-2014 yılları arasında Afganistan'da yürüttüğü Herrick Operasyonu'na katılan askerleri işaret etti.

2014 yılı sonunda, Herrick Operasyonu sırasında 453 Birleşik Krallık askeri öldürülmüştü.

Savunma Bakanlığı’na göre  Şubat 2018’tan itibaren, daha önce Herrick Operasyonu’nda yer alan 29 asker öldü ve adli tıp uzmanları bunlardan bazılarının intihar ederek yaşamına son verdiğini bildirdi.

Mercer’a göre son intihar dalgası, Birleşik Krallık hükümetinin gelecek Nisan ayında başlaması beklenen gazilere yeni ‘zihinsel sağlık hizmetleri’ sunma planlarını hızlandıracak. Aynı zamanda TSSB, bağımlılık ve borç gibi konuları içeren ulusal sağlık hizmetleri programları tamamlanacak.

Hükümet, geçen sene gazilerin intiharına yol açan risk faktörlerini inceleyecek araştırmalara fon sağlanacağını açıklamıştı.

Savunma Bakanlığı’nın gazilerle ilgili çalışmasının, ordudan ayrılanları kapsayacak şekilde genişletileceği ve intiharların etkin bir şekilde izlenmesini sağlamak için sürekli güncelleneceği de belirtilmişti.

Hükümetin açıklamasında, "Bu çalışmalar bir araya getirildiğinde, eski askeri personel arasındaki intiharların, genel nüfusun geri kalanından daha yüksek olup olmadığını anlamak için sağlam veriler sağlanacak ve intiharı önlemek için potansiyel müdahaleler belirlenecek" ifadeleri kullanılmıştı.

Savunma Bakanlığı, Ekim 2018’de gazilerle ilgili çalışmayı duyurduğu esnada, dönemin Savunma Bakanı Tobias Ellwood, "Silahlı kuvvetlerimiz harika bir iş çıkarıyor. Vatanımızı güvende tutmak için hayatlarını riske atan her askere minnettarız" demişti.

Mercer, askerlerin çoğunun üniformalarını çıkardıktan sonra başarıyla sivil hayata geçtiğini söyleyerek, "Fakat kendimize karşı kayıtsız kalmaya izin veremeyiz. Zihinsel sağlık sorunları hepimize zarar verebilir ve vatandaşlarımızın refahı öncelikler listesinin başındadır" şeklinde bir yorumda bulundu.

Savunma Bakanlığı, Mercer’in The Times’a verdiği demeçte kullandığı ifadelerin kişisel görüşleri olduğunu ifade etti.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Independent Türkçe için çeviren: Ebru Karalar

independentarabia.com/node/100531

DAHA FAZLA HABER OKU