HDP: Savaş karşısında barışı savunan bütün güçleri sorumluluk almaya çağırıyoruz

İdlib’deki saldırı sonrası HDP’den yapılan yazılı açıklamada, “Bölgesel barışın gerçekleşmesi için en gerçekçi yolun diyalog ve müzakere olduğunu bir kez daha dile getiriyoruz” denildi

Fotoğraf: AA

İdlib’de 33 askerin şehit edildiği saldırısı sonrası Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar yazılı bir açıklama yayınladı.

Saldırıda şehit edilen askerlerin ailelerine ve Türkiye halklarına baş sağlığı ve taziye dileklerinin iletildiği açıklamada, “Savaşın ve çatışmanın halklar açısından her zaman acı ve gözyaşı anlamına geldiğini biliyoruz ve buna benzer üzücü olayların tekrar etmemesi için üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz” denildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bölgesel barışın gerçekleşmesi için diyalog ve müzakere yollarının denenmesi gerektiğinin altı çizildiği açıklamada şunlar kaydedildi:

Dün gerçekleşen elim olaydan bu saate kadar yapılan karartma, gizleme, sansür ve sosyal medya platformlarının engellenmesi, alınan tezkere kararındaki yanlışlığı saklama amacı taşımaktadır. Toplum merak içinde gelişmeleri izlerken iktidarın Meclis’i bilgilendirmemiş olması kabul edilemez. 

HDP’nin açıklamasında ayrıca, iktidarın öncelikle halkı ve Meclis’te grubu olan/olmayan tüm partileri acilen şeffaf bir şekilde bilgilendirmesi için Meclis’in olağanüstü toplanması çağrısı yapıldı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU