İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden ''zavallı polisler'' açıklaması

Emniyet, Can Ataklı’nın yazısına yanıt verdi

Fotoğraf: AA

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, gazeteci Can Ataklı'nın köşesinde emniyet personeli için kullandığı ''zavallı polisler'' ifadesiyle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

'Gazeteci sayın Can Ataklı'nın 25.02.2020 tarihinde kaleme aldığı 'zavallı polisler' ifadesiyle başlayan ve '...daha önce hiç benzeri olmamış biçimde...' şeklinde yalan ifadelerle devam eden köşe yazısının son bölümünde, İstanbul Emniyet Müdürlüğünce personelinin eğitimine ve halkla ilişkilerine yönelik sık sık yapılan ikaz ve hatırlatmalardan birini amacından saptırarak ilgisiz bir konuyla ilişkilendirmiştir. Adı geçen yazar, oluşturduğu bu kurgu üzerinden, saygısızca bir üslupla, '...böyle olunca da azarı yediler zavallılar' şeklindeki aslında kendisini zavallı duruma düşüren ifadeleriyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü personelini insaf ve vicdandan yoksun bir şekilde rencide etmeye çalışmıştır.

Açıklamada, "Tüm halkımızın güvenliğini sağlayan emniyet teşkilatı personeline karşı bu saygısız ifadelerin ve değerlendirmelerin sebebi bilinmemekle birlikte keyfiyeti kamuoyunun takdirine arz ederiz.'' ifadelerine yer verildi.

Korkusuz yazarı Ataklı bugünkü köşe yazısında, “Zavallı polisler, yandaş medyaya toslayınca azarı işittiler” ara başlığını kullanarak, “Üzerinden biraz zaman geçti ama ibretlik olması açısından yazmayı yararlı buluyorum. Geçen hafta, yandaş medyanın parlayan kuruluşlarından Kanal D’nin bir muhabiri, bir taciz haberini hazırlamak için gittiği okulda polisler tarafından alıkonulmuştu. Kanal D ve Demirören medyası da bu duruma tepki göstermişti” demişti.

Ataklı yazısının devamında şunları kaydetmişti:

Yandaş medyanın başına gelen bu olay haliyle İstanbul emniyetini de sıkıntıya soktu.
Müdürler muhtemelen “Kardeşim ne yapıyorsunuz, bizimkilere niye zorluk çıkardınız?” diyerek azarlandılar.
Çünkü daha önce hiç benzeri olmamış biçimde İstanbul Emniyet Müdürü, kendi polislerine fena halde ayar verdi.
İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın açıklamasında, “Emniyet güçleri, bundan böyle tartıştığı her vatandaşa ‘mukavemetten işlem yaparız’ diyemeyecek. Polise mukavemet olursa elbette gereği yapılacak, ancak bazı olayda keyfi davranılıp konunun tırmandırılıp “Polise mukavemetten” işlem yapıldığı ya da yapılmaya çalışıldığı görülüyor. Personelimiz uygun olamayan adap ile ilk diyaloğa başlayınca, vatandaşta tepki verebiliyor ve konu buradan ‘polise mukavemetten’ işlem yapmaya gidiyor. Böyle bir şeye müsaade edilemeyecek. Bilhassa sokakta vatandaşla bire bir temasta olan önleyici ekipler, Yunuslar ve Gece Kartalları olmak üzere her göreve çıkışta yapılan toplantılarda bu konu ile alakalı ikaz defaatle yapılacak” denildi.
Polis bu uygulamayı aslında hep yapıyor,
Ne var ki bu kez yandaş tetikçi medyaya tosladılar.
Böyle olunca da azarı yediler zavallılar.

 

Independent Türkçe, Korkusuz, AA

DAHA FAZLA HABER OKU