Yunanistan Erbil’de başkonsolosluk açıyor

Erbil Valisi Nevzad Hadi’yi ziyaret eden Yunanistan’ın Erbil Başkonsolosu Efthymios Costopoulos, ülkesinin Erbil Başkonsolosluğu binasının yakın bir zamanda açılacağını söyledi

Fotoğraf: K24

Erbil Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan’ın Irak Kürdistan Bölgesi’nin (IKB) başkenti Erbil’deki temsilciliğini yakın bir zamanda başkonsolosluğa çevireceği belirtildi.

Yunanistan’ın Irak Kürdistan Bölgesi’nde daha aktif olmak istediğinin belirtildiği açıklamada, “Yunanistan’ın yeni Erbil Başkonsolosu, Kürdistan’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Başkent Erbil’deki ilerleme, kalkınma ve güvenliğin büyük bir örnek olduğunu söyledi” denildi.

Yunanistan’ın Erbil’de konsolosluk açmasının iki ülke arasındaki turizm ve ticaret alanındaki ilişkileri güçlendireceğinin kaydedildiği açıklamada, “Yunanistan’ın yakın bir zamanda Erbil’deki konsolosluk binasını açacak ve Kürdistan’daki temsilcilik başkonsolosluk olarak hizmet vermeye devam edecek” ifadelerine yer verildi.

Geçtiğimiz Kasım ayında Sırbistan’ın Bağdat Büyükelçisi Uros Balov da ülkesinin 2019’un ilk aylarında Irak Kürdistan Bölgesi’nde konsolosluk açacağını söylemişti. 

Ülkesinin Erbil’de konsolosluk açmasının, her iki tarafın karşılıklı olarak siyasi ve ticari ilişkilerini geliştirmesi için önemli olduğunu vurgulayan Uros Balov, Irak Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerinin çok iyi düzeyde olduğunu kaydetmişti.

Irak Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de yaklaşık olarak 40 ülkenin konsolosluk ve temsilcilikleri bulunuyor.
 

DAHA FAZLA HABER OKU