Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Gencer'e "ivedi" inceleme

Gencer, mesajının kasıtlı olarak depremle ilişkilendirildiğini iddia etti

Yıldız Teknik Üniversitesi, Bedri Gencer hakkında, Elazığ'da yaşanan depremin ardından yaptığı Twitter paylaşımları nedeniyle inceleme başlattı.

YTÜ'de sosyoloji profesörü olan Gencer, 25 Ocak'ta kişisel Tiwetter hesabından "Gayretullaha dokunmak edebiyat değildir. AIDS, Ebola virüsü... Avusturalya, Çin, gayretullaha dokundu, azap geldi. Mazallah, biz de zinayı, livatayı yasallaştırarak, Allah'ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım. Az kaldı" demişti.

"İvedilikle inceleme başlatıldı"

Konuyla ilgili Gencer'in çalıştığı üniversiteden bir açıklama geldi.

"Halkımızın son derece üzgün, devletimizin tüm birimleri ile sahada olduğu bu dönemde üniversitemizde görevli bir öğretim üyesinin sosyal medyada yer alan, haddini aşan ve kabul edilmesi mümkün olmayan paylaşımına ilişkin ivedilikle inceleme başlatılmıştır" denilen açıklamada üniversite yönetiminin konunun takipçisi olacağı belirtildi.

Gencer ise söz konusu paylaşımın kasıtlı olarak Elazığ depremiyle ilişkilendirilerek hedef haline getirildiğini söyledi.

 


"Elazığ depremini kast etmedim"

Konuyla ilgili suçlamalara yine Twitter'dan yanıt veren Gencer, "Burada sık sık dinen meşru yaşta evlendirildikleri halde hapse atılan babaların çocuklarının ahının tutacağı uyarısında bulunuyoruz. Maksadı belli bazı yayın organları tarafından hedef haline getirildiğimiz şekliyle, son mesajımızda eğer milletçe yüreğimizin yandığı Elazığ depremini kast etseydik 'gayretullaha dokunduk' şeklinde bir ifade kullanırdık, 'gayretullaha dokunmayalım' değil. Buna reğmen haysiyet cellatları, depremli ilgisi olmadığı için, çarpıtılmaması amacı ile mesajı kaldırdığımız halde şahsımı hedef haline getirdiler, getirmeye devam ediyorlar" ifadelerini kullandı.


Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU