Üç bakandan Elazığ depremiyle ilgili açıklama: Cezaevi boşaltılıyor, 22 kişi enkaz altında

Elazığ'da 6.8 büyüklüğündeki depremde en az 22 kişi hayatını kaybetti

Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanı Süleyman Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Elazığ Valiliği koordinasyon merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Açıklama sırasında artçı depreme yakalandılar

Bakanların açıklaması sırasında hafif şiddette bir artçı deprem yaşandı. Bazı kişilerin "Deprem oluyor" dediği görülürken, Soylu ise elini kaldırarak içeride bulunanları sakinleştirmeye çalıştı.

 

 

39 kişi enkazdan sağ çıkarıldı

6.8 büyüklüğündeki depremle ilgili açıklamalar yapan Soylu, Elazığ’da 18, Malatya’da 4 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Bakan, 39 kişinin enkaz altından sağ çıkarıldığını belirttiği açıklamasında şu bilgileri verdi:

Malatya Doğanyol'da 4 vatandaşımız, Elazığ'da 18 vatandaşımız deprem nedeniyle hayatını kaybetti.

Şu anda bizim elimizdeki temel veriler çerçevesinde hayati fonksiyonlarıyla ilgili tedirginlik yaşayabileceğimiz bir hastamız yok.

 Depremin olduğu ilk andan itibaren toplam 39 kişiyi göçük altından sağ olarak çıkardık. Doğanyol'da göçük altında kimse kalmadı.

Cezaevi boşaltılabilir, 22 kişi enkaz altında

Adıyaman Cezaevi'nin boşaltılmasının doğru olabileceği yönünde karar alındığını söyleyen Soylu, 22 kişinin daha enkaz altında olabileceğini belirtti.

34 kişi yoğun bakımda

Sağlık Bakanı Koca da “Sağlık kuruluşlarına başvuran 1031 kişiden 382'si yaralıydı. Serviste takibi yapılan 128 hastamızdan 34'ünün tedavisi yoğun bakımda sürüyor” bilgisini verdi.

Hasar tespit çalışmaları

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum da "368 kişiden oluşan 184 ekiple üstyapıda hasar tespit çalışmalarını yürütüyoruz" bilgisini paylaştı.

Kurum "Atık su, içme suyu, arıtma tesisleri ve kanalizasyonla alakalı an itibarıyla herhangi bir altyapı problemi bulunmamaktadır" dedi.

Bakan Kurum ayrıca valilik aracılığıyla acil ihtiyaçların giderilmesi amacıyla Ziraat Bankası’nın faaliyete geçtiğini ve vatandaşlara maddi yardımların hemen başlayacağını dile getirdi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU