Bahçeli: İmamoğlu’na artık kimse "Sen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanısın" demeyecek

MHP lideri: Mevcut İstanbul Belediye Başkanı'nı birileri Cumhurbaşkanlığı makamı ile özdeşleştirerek belli bir dönem için yarışa hazırlıyorlar

Fotoğraf: AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu eleştirirken “Ona artık kimse sen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanısın demeyecek, sen muhtemelen cumhurbaşkanı adayımız olacaksın diyecek” ifadelerini kullandı. Bahçeli "bunun bir tezgah olduğunu" söyledi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, gazetecilerle bir araya geldiği yemekte soruları cevapladı.

Kanal İstanbul tartışması: Türkiye’yi germenin bir manası yok

Kanal İstanbul tartışmalarına ilişkin İmamoğlu'na bazı eleştiriler yönelten Bahçeli’nin ifadeleri şöyle oldu:

Sayın Cumhurbaşkanı'nın 17 yıllık iktidarları dönemindeki uygulamaları, 2019 yılı hakkındaki icraatları konusunda toplumu bilgilendirme toplantısı oldu. Bunların içerisinde seçim beyannamelerinde, programlarında bazı projelerin olduğu iddiası ile iktidar döneminde önemli teşebbüs ve yatırımlar yapmışlar. Köprüler, tren yolları, bölünmüş yollar yapmışlar. Bir tanesi de Kanal İstanbul. Diyorlar ki biz bu projeyi gerçekleştireceğiz. Diğerlerini gerçekleştirirken muhalefet yine değişik kavramlarla itiraz etmiş. Olabilir, itiraz edebilirler. Ama seçim beyannamelerini okuyarak, siz bunları nasıl yapacaksınız, kaynağı nedir sorularını sormayıp, bunlar gündeme geldiğinde yaptırırdım, yaptırmazdım tartışması ile Türkiye’yi germenin bir manası yok. İktidar diyor ki 'Ben bugün iktidarım, elimdeki imkanlarla bunu yapmaya çalışacağım.' Diğeri 'Ben belediye başkanıyım sana bunu yaptırmam.' Kurulan tezgah şu; mevcut İstanbul Belediye Başkanını birileri cumhurbaşkanlığı makamı ile özdeşleştirerek belli bir dönem için yarışa hazırlıyorlar. Onun adını koymaya çalışıyorlar. Ona artık kimse sen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanısın demeyecek, sen muhtemelen cumhurbaşkanı adayımız olacaksın diyecek

Partisinin reddettiği önerge için yorum: Sizin benim arkamdan gelme şansınız yok

Bahçeli, partisinin reddettiği, CHP’nin FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılmasına yönelik verdiği araştırma önergesine ilişkin, “Yurtta Sulh Konseyi'ni araştırmaları lazım. CHP aklını başına alıp da Yurtta Sulh Konseyi’nin araştırılması için önerge veriyoruz demiş olsa çok daha anlamlı olur. Ama, ‘siyasi ayağı kimdir bunu Sayın Bahçeli imzalasın, biz de arkasından gidelim.' Sizin benim arkamdan gelme şansınız yok. Sizin arkamda dolaşmanıza ben zaten müsaade etmem. Böyle bir önerge ile kalkıp işin üstünü örtüyorlar” ifadelerini kullandı.

“Yargıyı sulandırmanın anlamı yok”

FETÖ’nün siyasi ayağının yargı tarafından bulunması gerektiğini söyleyen Bahçeli, “Soruştura soruştura İstanbul’daki bir tane caniyi nasıl buluyorlarsa bunları da öyle bulacaklar. Kalkıp siyasilere işi atıp ‘sende şu kadar var, bende bu kadar var’ diyerek yargıyı da sulandırmanın gereği yok" dedi.

“Bunlar benim göz hapsimde”

Dönemin EDOK Komutanı Metin İyidil’in ağırlaştırılmış ceza alması sonrası istinaf mahkemesince serbest bırakılmasının hatırlatılması üzerine Bahçeli, şöyle konuştu:

Bunların hepsini ihraç etmiş olsa muhalefet 'hukuka muhalefet ettiniz, bu hakimleri görevden aldınız' der. HSK diyor ki şimdi, ‘ben ihraç etmedim görev yerlerini değiştirdim.’ Bunun anlamı bunlar artık benim göz hapsimde demektir. Devlet yönetimlerinde bunlar olur. Göz hapsine alırsın, ilişkileri belli olur, kiminle ne konuşuyor, haksızlığa uğradım diyorsa telafisi için hangi siyasilerin peşinden koşuyor, iktidarla mı, muhalefetle mi görüşüyor. Bunların hepsi devlet yönetiminde var. Çok basit suçlamalarla devleti ve yargıyı yıpratmamak lazım. Benim söylediğim kesin hüküm. Yani Yurtta Sulh Konseyi'nin 'yurtta’sı, 'sulh’u hangisiyse. Askerden sulh olmaz. Olsa olsa orada sivil olur. Yurtta Sulh Konseyi'nin askeri kanadı Sincan ve Silivri’de. Bahçeli diyor ki, 'Sivil hayatı nerede? Ankara’da mı, İzmir’de mi, Türkiye’nin neresindeyse bulun getirin kardeşim.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“CHP ve HDP’den gelirse kabul etmem”

Belediye başkanları transferine yönelik olarak Bahçeli, “Bu konuyla ilgili bizim ihracımız var. Kaynaşlı Belediye Başkanı. Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil edecek hanımefendilere terbiyesizce yaklaşımından dolayı MHP’nin listesinden düştü. Demek ki MHP ille de filan belediye başkanını yanımıza alacağız diye bir çabanın içinde veya bir başka gayretin içinde olmamak durumunda. Ama gelmek isteyen olursa geçmişte böyleydi. Bazıları gelir, bazıları gider. Belediye böyledir. Onun için hangi partiye kim gidecekse gitsin. Yarın başka şeyler de olabilir. Ama MHP’ye HDP’den, CHP’den belediye başkanı her gün geleyim dese dahi kabul etmem mümkün değil" diye konuştu.

Libya değerlendirmesi

MHP lideri, Libya’da ateşkes olup olmayacağına ilişkin soruya şöyle cevap verdi:

Türkiye, Ortadoğu’yu büyük, gelişmiş ülkelerin Ortadoğu’ya müdahale şekillerini, amaç ve hedeflerini doğru okuyan bir siyaset takip etmiştir. Bu siyaset takibinde Türkiye’nin bugüne kadar edindiğimiz bilgiler ışığında başarılı olduğunu da ifade etmek isterim. Çünkü hem Fırat Kalkanı hem de Zeytin Dalı, Barış Pınarı harekatlarıyla emperyal anlayışın Türkiye’nin hududunda bir terör devleti kurmak gayelerine son veren bir cesaretle hareket etmiştir. Böylece Ortadoğu’nun muhtelif ülkelerinde meydana gelen tartışmalara da yol gösterici, itidal tavsiye eden ve zaman zaman da çözüm arayışına giren bir ülke konumunda olmuştur. Bunlardan bir tanesi de son günlerde Libya meselesidir. Libya meselesi çok önemlidir. Bunu çok değerli bir bilim insanımız bizim hafta sonu yaptığımız toplantıda çok güzel izah etmiştir ve orada Türkiye’nin bugünü ve geleceğiyle ilgili önemli tedbirlerin alınmasını, çok hazırlıklı bir politikanın önemini belirtmiştir. Yani şuanda Kuzey Doğu Akdeniz bölgesindeki her türlü çıkarları olan ve bir çok yabancı devletin müşterek hareketinin Türkiye üzerindeki baskılarına son veren bir davranışla Türkiye-Libya arasında bir koridor oluşturmak suretiyle orada bazı ekonomik menfaatlerin peşinde koşan ülkelere ‘Türkiye’nin müsaadesi olmadan hiçbir şey yapamazsınız’ mesajını ortaya koymuştur.

Esad'ı göndermek, yerine halkı getirmek lazımdır"

Suriye'de yeni bir anayasanın yazılması gerektiğine işaret eden Bahçeli, "O Anayasaya göre de başta Suriye'nin toprak bütünlüğü olmak üzere, orada yaşayan halkın temsil kabiliyetinin olduğu bir demokratik seçimle Esad'ı göndermek, yerine halkı getirmek lazımdır” görüşünü dile getirdi.

"Bu kadar hevesli birini görmedim"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in "Esad'la görüşürüm" sözlerinin hatırlatılması üzerine Bahçeli, "Vallahi isabet olur. Bu kadar hevesli birisini de görmedim yani. Esad'a da çok yakın yani gidebilirler. Çok uzak değil Reyhanlı’dan sonra Halep, sonra Şam. Esad orada." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’na ByLock tepkisi: Tıpış tıpış…

"AK Parti'de 120-180 arasında Bylock kullanan" olduğunu söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu bu isimleri açıklamaya çağıran Bahçeli, "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına götür ver. Eğer vermiyorsan biz sana suç duyurusunda bulunacağız, gel tıpış tıpış ayaklarınla bunların isimlerini ver diyeceğiz." ifadesini kullandı.

 

AA, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU