Kilyos’ta kayıp balıkçının cesedi 77 metre derinlikten çıkarıldı

Kilyos açıklarında Rus bayraklı "GLARD 2" isimli tankerle çarpıştıktan sonra batan Türk bayraklı "Dursun Ali Coşkun" isimli balıkçı teknesinde kaybolan balıkçılardan birinin daha cesedi bulundu

Fotoğraf: AA

Kilyos açıklarında 10 Ocak'ta meydana gelen, bir tanker ile balıkçı teknesinin çarpıştığı kaza sonrası kaybolan balıkçıları arama çalışmaları sürüyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı TCG Alemdar Gemisi su altı araması yaparken Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı 1 helikopter, 2 bot ve 1 dalış timi de su üstünde arama faaliyeti yürütüyor.

 Çalışmalar sırasında kayıp balıkçılardan İlyas Domaç’ın cesedi, TCG Alemdar Gemisi derin su dalgıçlarınca 1,5 saatlik çalışma sonucu 77 metre derinlikten çıkarıldı.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, bir balıkçının daha cesedine ulaşıldığı belirtilerek, "Kayıp balıkçılardan İ.D'nin naaşı çıkarıldı" ifadeleri kullanıldı.

20200114_2_40319979_51187635.jpg
Kayıp balıkçıları bulmak için uzman derin deniz dalgıçları görev yapıyor / Fotoğraf: AA

 

Açıklamada, kaybolan diğer balıkçı Yusuf Coşkun için arama çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Sudan çıkarılan balıkçılardan İlyas Domaç'ın cenazesi Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı botla Sahil Güvenlik Komutanlığı iskelesine getirildi.

Cenazenin savcının incelemesinin ardından Adli Tıp Kurumu morguna götürüleceği öğrenildi.

Basın mensuplarına bilgi veren Abdullah Işıldak, İlyas Domaç'ın çocukluk arkadaşı, kayıp balıkçı Yusuf Coşkun'un ise dayısının oğlu olduğunu kaydetti.

Donmak üzereyken kurtardılar

Kazadan kurtulan Fatih Coşkun'un kaza anını kendisine anlattığını söyleyen Işıldak, şunları söyledi:

Kaza anında Yusuf Coşkun ile İlyas Domaç, geminin altında kamaradaydı. Yusuf çay içiyor, İlyas mutfakta yemek yapıyormuş. Fatih, 'Gemi öyle bir çarptı ki ağabey Ali ile bir tayfa dışarıdaydı, onlar denize düştü. Ağabey ben denize düşmedim. Ben kendimi demirlere tutunarak denize attım. Kardeşimi buldum denize düşünce. El ele tutuştuk. Soğuktan donmak üzereyken Samsunlu bir motorcu halat attı. Önce kardeşimi, sonra kendimi çektim yukarıya.' O şekilde kurtuluyorlar.

İlyas Domaç'ın cenazesini getiriyorlar şimdi. 50 senedir görüyordum kendisini, o şekilde görmek istemem. Kayıp Yusuf'un cenazesi de oradadır bence. Ağlar var bir sürü orada olabilir.

Rus tankeri çarptı, 3 balıkçı kayboldu

Rusya'dan İzmir'e giden Rus bayraklı "GLARD 2" adlı tanker, 10 Ocak'ta Kilyos açıklarında Türk bayraklı "Dursun Ali Coşkun" isimli balıkçı teknesiyle çarpışmış, tekne kazanın ardından batmıştı. Balıkçı teknesinde bulunan 6 kişiden 3'ü bölgedeki diğer balıkçı tekneleri tarafından kurtarılmış, 3 kişi ise kaybolmuştu. Deniz Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına bağlı helikopter ve botlarla bölgede yapılan çalışmaların ardından, kayıp 3 balıkçıdan birinin cesedine ulaşılmıştı.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU