Yeni Zelanda’daki cami saldırısının ardından başlatılan resmi programla 50 bin silah toplandı

Yeni Zelanda’da yetkililer 50 bin silahın teslim edildiğini söyledi

Nisanda polis yetkilisi Mike McIlraith, Yeni Zelandalı parlamenterlere Christchurch'te iki camiye düzenlenen saldırıda kullanılan silaha benzeyen silahları anlatmıştı (AP)

Yeni Zelandalı yetkililer cumartesi yaptıkları açıklamayla Christchurch cami saldırısının ardından hazırlanan programla silah sahiplerinin 50 bin silah teslim ettiğini açıkladı. AP’nin aktardığına göre açıklamayı eleştirenlerse sürecin kusurlu biçimde işletildiğini ve pek çok silah sahibinin yasadışı biçimde silahlarını gizlediğini belirtti. 

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki camiye gerçekleştirilen saldırıyla 51 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından hükümet bir aydan kısa bir süre içinde yarı otomatik silahların en tehlikeli modellerini yasakladığını duyurmuştu. Emniyet teşkilatıysa 6 aylık bir program başlatarak yasaklanan silahları henüz satın alanlardan geri toplamaya başlamıştı. 

Polisin gerçekleştirdiği programın cuma günü sona erdiği belirtildi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Basına aktarılan ilk verilere göre 33 bin kişinin yaklaşık 51 bin silah teslim ettiği belirtildi. Paralel olarak yürütülen ve silah sahiplerine herhangi bir soru sorulmadan ve tazminat ödenmeden silahlarını teslim etmesi gereken program dahilindeyse 5 bin silah toplandı. 

Ayrıca 2 bin 700 silahın da yasal sınırlar içinde kabul edilebilmesi için dönüştürüldüğü belirtildi. Polis ayrıca marta kadar bin 600 silahın daha toplanacağını açıkladı.

Polis Bakanı Stuart Nash’in bugün gazetecilere yaptığı açıklamada suçluların elde etmeye çalıştığı saldırı silahlarının artık dolaşımda olmadığını söyledi. 

Yardımcı Komiser Mike Clement’se silah sahiplerine silahlarını teslim ettiği ve doğru şeyi yaptıkları için teşekkür etti. Clement ve Nash ülkenin artık daha güvenli olduğunun altını çizdi. 

Polis teşkilatının verileri hükümetin, sahiplerinden silahları geri satın almak için yaklaşık 66 milyon dolar (yaklaşık 392 milyon TL) harcadığını gösteriyor. 

DAHA FAZLA HABER OKU