Brian Hook: İran bize saldırırsa askeri olarak yanıt veririz

ABD, tutuklu takasına dair diyalogun genişletilmesi yönündeki umuduna rağmen, İran’a yönelik azami baskı politikasının süreceğini vurguladı

ABD'nin İran Özel Temsilcisi Hook / Fotoğraf: Reuters

ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, Washington’un petrol sektörüne geçtiğimiz Mayıs ayından itibaren uyguladığı yaptırımların, İran’ın petrol ihracatında İran-Irak savaşından bu yana görmediğimiz ölçüde düşüşe yol açtığını söyledi.

Söz konusu yaptırımların petrol ihracatının günde iki milyon varile düşmesine ve Tahran'ı petrol gelirlerinin yüzde 80'inden mahrum etmesine neden olduğunu dile getiren Hook, İranlıların ‘ya gerçek müzakerelere girmesi ya da ekonomilerinin çöküşünü izlemesi’ gerektiğini vurguladı.

“Çok büyük bir hata yapar”

Hook, Washington’daki Dış İlişkiler Konseyi önünde yaptığı konuşmada, “Tahran, duruşumuz hakkında yanlış hesaplamalar yaparsa çok büyük bir hata yapar. Eğer İran bize saldırırsa askeri olarak yanıt veririz. Ortadoğu'da yeni bir savaş istemiyoruz ancak istihbarat faaliyetlerimizin yanı sıra 14 bin ABD askeriyle savaş gücümüzü artırdık. İran’ın Mayıs ayından bu yana planladığı operasyonların çoğunu durdurduğumuzu ve başarısız kıldığımızı biliyoruz” dedi.

Tutuklu takası

Geçtiğimiz hafta, İsviçre'nin arabuluculuğunda Tahran ile Washington arasında tutuklu takası gerçekleşti.

ABD'de 2018’den bu yana tutuklu bulunan İranlı bilim adamı Mesud Süleymani karşılığında,  2016'dan İran'da tutuklu olan Çin asıllı ABD vatandaşı Xiyue Wang serbest bırakıldı.

Bu gelişme, İranlı yetkililerin daha fazla sayıda tutuklu takası yapmaya hazır olduğunu gösterdi.

Azami baskı devam edecek

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington’da düzenlediği basın toplantısında, “Bu değişimin konsolosluk işlerinde daha geniş bir diyaloga yol açmasını umuyorum. Hala İran’da tutuklu bulunan ABD vatandaşları var ve sayıları da oldukça fazla” diyerek, bu bağlamdaki çabaları sürdürmek adına fırsat yakalamaya çalıştıklarını ifade etti.

Pompeo, zararlı davranışlarına devam ettiği sürece İran’a yönelik azami baskı politikasının süreceğini de vurguladı.

Yeni finansal yaptırımlar

ABD, Yemen’deki Husi milislere gizlice silah taşıdıkları suçlamasıyla işadamı Abdulhüseyin Hedri başkanlığındaki deniz nakliye ağı ile Mahan Havayolları’na yeni finansal yaptırım kararı alındığını açıkladı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, alınan karara ilişkin, “İran rejimi, Suriye ve Yemen'deki insani krize doğrudan katkıda bulunan bölgesel militan grupları desteklemek için havacılık ve kargo sektörünü kullanıyor” şeklinde bir açıklama yaptı.

Söz konusu yaptırımlar, hedef alınan şahıs ve şirketlerin ABD’deki mal varlıklarının dondurulması ve ABD finans sistemine erişimlerinin engellenmesini öngörüyor.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Independent Türkçe için çeviren: Ebru Karalar

independentarabia.com/node/78516

DAHA FAZLA HABER OKU