Zülfü Livaneli: Tehdit altındaki kadınlara silah eğitimi verilmeli; üç beş katil adayı temizlenirse ancak durur bu işler

Livaneli Twitter’dan kadın cinayetlerine yönelik yazdıklarını şok etkisi yaratmak için paylaştığını söyledi

Fotoğraf: Fethi Karaduman

Bayburt’ta temizlik işçisi olarak çalışan Zehra Erdemir’in kendisini rahatsız eden bir erkek tarafından boğazı kesilerek öldürülmesine dair bir paylaşım yapan sanatçı ve yazar Zülfü Livaneli, tehdit altındaki kadınlara silah eğitimi ve ruhsat verilmesi gerektiğini ifade etti.

Livaneli, “Üç beş katil adayı temizlenirse ancak durur bu işler” ifadesini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Temizlik işçisi olarak çalışan bir çocuk annesi ve 45 yaşındaki Zehra Erdemir, kendisini bir süredir rahatsız eden R.Ç.'nin (34) bıçaklı saldırısına uğradı.

Boğazı kesilen Zehra Erdemir, Bayburt Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

“Keşke Özgecan’da Ceren’de Emine’de Şule’de silah olsaydı…”

Livaneli öldüren kadınlar için “Keşke Özgecan, Ceren, Emine, Şule ve benzerlerinde silah olsaydı katil erkekleri geberseydi…” ifadesini kullanarak, “İşte bu ülke hepimizi bu uç noktalara kadar getirdi” dedi.


“Şok etkisi için yazıldı”

Livaneli Twitter’dan yaptığı daha sonraki paylaşımda “Bu cümle, durumun vahametine dikkat çekmek amacıyla sok etkisi yaratmak için yazıldı, isyan duygusu içinde” dedi.


“Bir çare önerin dostlar kadın öldürmeyi moda haline getirdiler” diyen Livaneli, “Yargı yetmiyor” görüşünü savundu.

Livaneli bir takipçisinin “Livaneli burada şiddeti savunmuyor; kadınlar erkeklere saldırsın, vursun demiyor. Devlet güvencesi olmadığına göre, kadınların (aslında hepimizin) bir güvencesi olmalı. Kendini korumak, şiddet değildir” paylaşımına, “İşte doğru kavrayış bu. Nefsi müdafaa. Kurbanlara korunacakları bir yasal silah sağlamak caydırıcı olur. Yoksa bu kan deryası bizi boğacak” yanıtını verdi.

Livaneli tweet’lerini şöyle sürdürdü:

Onca kadın öldürüldü. Ne toplumun ne de devletin tepkisi yeterli. Kadınlar ölüyor, kimse bir şey yapmıyor. Dayanılmıyor. ‘Dişi köpek kuyruk sallamazsa...” gibi iğrenç sözleri üretmiş bir kültürde farkındalık yaratmak hiç kolay değil. Bazı yorumları görünce liberal olmadığıma şükrediyorum. Bu ülkede pedofillerin haklarını savunan yazarlar bile görüldü.

 

Independent Türkçe 

DAHA FAZLA HABER OKU