İhraç edilen İlahiyatçı Profesör Doğan: 40 kere ihraç etseler, 41 kere dönerim...

'Yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak' iddiasıyla YÖK tarafından kamu görevinden çıkarılan İlahiyatçı Prof.Dr.İsa Doğan, iddiaların iftira olduğunu ileri sürerek, göreve geri döneceğini söyledi

Prof.Dr. İsa Doğan / Fotoğraf: Sözcü Gazetesi

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsa Doğan, 2017 yılında ‘Yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulmak' iddiasıyla şikayet edilmişti.

Şikayetle ilgili incelemelerini tamamlayan YÖK Disiplin Kurulu, Doğan’ın kamu görevinden çıkarılmasına karar verdi.

Doğan’ın kamu görevinden uzaklaştırılmasına neden olan iddiaların ise şunlar olduğu öne sürülmüştü:

Ticari faaliyet gösteren özel bir kız pansiyonunu işletmek,

Söz konusu kız pansiyonunda kalmak ve pansiyon adına makbuz vermeksizin elden para almak,

Kendisinden ders alan öğrencileri özel bir pansiyonda kalması için yönlendirmek,

Gayr-ı meşru ilişki içerisinde bulunmak suretiyle ‘Kamu hizmeti veya öğretim elemanı sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak.

İhraç kararının ardından ulaştığımız Profesör Doğan, Independent Türkçe’nin sorularını cevaplandırdı. Hakkındaki iddiaları iftira olduğunu iddia eden Doğan şu karşı iddialarda bulundu.

Bunların hepsi iftira. Bu konu iki yıl öncesinde başlıyor. Usulsüz işlemlerini şikayet ettiğim için böyle bir karalama kampanyası yaptılar. Ben Kelam ana bilim dalı başkanıydım. Sokaktan adam alıyorlar. Burada usulsüz adam almalarına kadrolaşmalarına izin vermedim. Savcılıklara itiraz ettim. Ondan sonra böyle iftiralara başvuruldu.

İlk ihraç kararını durdurmuş

Doğan daha önce de bir kere kamu görevinden çıkarılma kararı verildiğini ancak Samsun Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurarak yürütmeyi durdurma kararı çıkardığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

Görevime geri döndüm. O zaman beni sorgusuz sualsiz bir kez daha ihraç ettirdiler. Beni 40 kez ihraç etselerr 41 kez dönerim. Türkiye bir hukuk devleti. Bunlar siyasi bir takım bağlantılarla göreve gelmiş insanlar, ben ilim adamıyım. Şu an konu Bölge İdare Mahkemesi’nde. Bu konuyu medyaya taşıyarak mahkemeyi etkilemeye beni itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar.

Doğan şikayet dosyasında tanık olarak dinlenen kişilere de ayrıca para verildiği iddiasında bulunarak, ihraç kararına itiraz ettiğini ve yine döneceğini belirtti.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU